przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
Być jak żołnierze majora Korwina

Trzydziestu pięciu młodych ludzi w różnym wieku uczestniczyło w tegorocznych warsztatach historycznych pod nazwą „Młodzi żołnierze batalionu AK majora Korwina”. Swoją wojskową przygodę, wraz z Muzealną Grupą Historyczną zakończyli  udziałem w obchodach 75. rocznicy powstania warszawskiego na placu Kościuszki.

Warsztaty trwały od piątku 26 lipca do czwartku 1 sierpnia. Rozpoczęły się pobytem z piątku na sobotę w nieczynnej szkole w Budach Starych, położonej niemal w środku lasu. Miejsce to stworzyło doskonałe warunki do zajęć i treningów w plenerze. W niedzielę i poniedziałek młodzi żołnierze wracali na noc do domów, ale dni mieli całkowicie wypełnione. Jeździli na strzelnicę, mieli zajęcia z samoobrony, zasad udzielania pierwszej pomocy.

- Nasi uczestnicy odwiedzili także jednostkę wojskową 25 brygady kawalerii powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim oraz znajdujące się obok lotnisko. Dzięki temu mieli okazję zobaczyć z bliska a nawet zwiedzić słynne śmigłowce „Sokół”, na terenie jednostki strzelali z broni, którą obecnie posługują się żołnierze oraz ćwiczyli na zestawie treningowym „Śnieżnik”. Jest to system wyświetlany na ogromnej ścianie, na której pokazywane są różne scenariusze bitewne. Młodzież za pomocą wiązek laserowych likwidowała cele nieprzyjacielskie, ćwicząc w ten sposób celność i taktykę wojenną – opowiada Michał Romańczuk, członek Muzealnej Grupy Historycznej II/18 pp i członek kadry podczas trwania warsztatów.

We wtorek zajęcia rozpoczęły się od spływu kajakowego do Plecewic, skąd grupa przemaszerowała do Tułowic. Tam młodzi żołnierze musieli przygotować obozowisko – rozbić wojskowe namioty, zapewnić sobie miejsca do spania i samodzielnego przygotowywania posiłków. Różnorodne zajęcia w Tułowicach potrwały do czwartku. Dzień wcześniej w Osadzie Puszczańskiej miało miejsce partyzanckie ognisko z udziałem weteranów i samorządowców ziemi sochaczewskiej, podczas którego odbyło się m.in. czytanie wspomnień powstańców 1944 r.

Do tego spotkania odniósł się burmistrz Piotr Osiecki podczas oficjalnego zakończenia warsztatów 1 sierpnia. Mówił o tym, jak wzruszające i pouczające było to spotkanie. Dziękował także organizatorom: Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz Muzealnej Grupie Historycznej za organizowanie takich patriotycznych wydarzeń. Wszyscy uczestnicy warsztatów, z rąk przewodniczącego rady miejskiej oraz burmistrza otrzymali pamiątkowe upominki.

Szef grupy rekonstrukcyjnej i kustosz sochaczewskiego muzeum Jakub Wojewoda przypomniał, że to już trzecie takie warsztaty i że cieszą się one niesłabnącym zainteresowaniem. Chwalił dzielność grupy, zwłaszcza tych najmłodszych, kilkuletnich, uczestników, którzy świetnie dawali sobie radę. Zapowiedział, że za rok znowu wyruszą na partyzancki szlak.

Młodzi uczestnicy, pytani o to, co im się najbardziej podobało, twierdzą, że wszystko. Byli szczęśliwi, że mogli przeżyć tak piękną przygodę i zapowiedzieli, że za rok wrócą w  szeregi żołnierzy Armii Krajowej. Ubrani w za duże mundury i specjalnie wykonane koszulki, z wielkim przejęciem uczestniczyli w rekonstrukcji wymarszu partyzantów oddziału „Skowronek” na pomoc walczącej Warszawie.

Warsztaty Historyczno-Patriotyczne “Młodzi żołnierze batalionu Armii Krajowej majora Korwina", Dofinansowano ze środków środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura-Interwencje 2019.

A A A
02.08.2019
godz.14:03
 
kontakt