przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
Odtworzą walki sprzed 80 lat

Kulminacyjnym punktem obchodów 80. Rocznicy Bitwy nad Bzurą będzie rekonstrukcja walk, która odbędzie się na polach czerwonkowskich 8 września. Na pokaz „żywej historii” zapraszamy wszystkich, którzy chcą symbolicznie przenieść się w czasie, zobaczyć wycinek skomplikowanych losów naszego miasta, a także oddać hołd bohaterskim żołnierzom Armii „Poznań” i „Pomorze”.

Widowiska historyczne od lat ciszą się olbrzymim zainteresowaniem. Rekonstrukcje w Brochowie, Łomiankach, a także te odbywające się w Sochaczewie przyciągają publiczność nie tylko lokalną. Nasze miasto organizuje je od lat – od imprez kameralnych, epizodycznych, po wydarzenia spektakularne. Wystarczy przypomnieć „Wielki Teatr Historii” z 2011 roku, zrealizowany wspólnie z Bogusławem Wołoszańskim.

Jak powiedział nam Paweł Rozdżestwieński, dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, inscenizacje należą do najskuteczniejszych metod popularyzowania historii, a przygotowywane właśnie wydarzenie zgromadzi rekonstruktorów z całej Polski. Weźmie w nim udział oczywiście nasza Muzealna Grupa Historyczna. Przypomnijmy, że MZSiPnB jako jedno z nielicznych w kraju posiada własną grupę rekonstrukcyjną. Specjalizuje się ona w odtwarzaniu oddziału piechoty Wojska Polskiego z okresu II Rzeczypospolitej.

8 września walczyć będzie kawaleria i piechota, wsparta przez pancerniaków oraz artylerię. Placówka, dzięki wsparciu posła Macieja Małeckiego, pozyskała na rekonstrukcję 150 tys. zł dofinansowania od gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej. Obok burmistrza miasta i  muzeum ziemi sochaczewskiej, jest ono również współorganizatorem tego wydarzenia.

Inscenizację rozpoczną przygotowania polskich wojsk na polu bitwy (umacnianie zapór i okopów) oraz lot zwiadowczy niemieckiego samolotu. Następnie na przedpolu pojawią się niemieckie patrole. Padają strzały, po których niemiecka tyraliera wsparta pojazdami ruszy do natarcia. Spodziewać można się wielu emocjonujących momentów. Będą to np. walka powietrzna między polskim a niemieckim samolotem, atak artyleryjski czy rozbicie czołgu. Na polu bitwy pojawią się ranni, których trzeba będzie ewakuować. Rekonstrukcje zakończy defilada i prezentacje poszczególnych grup historycznych.

Oczywiście nie ma możliwości, by zrekonstruować bitwę w sposób dokładny, idealnie zgodny z jej przebiegiem. Po pierwsze nikt nie prowadził jej dokładnego, minutowego zapisu, po drugie – wyczerpujące walki o Sochaczew trwały ponad trzy doby. Niemniej jednak organizatorzy chcą jak najtrafniej oddać atmosferę pola bitwy sprzed 80 lat. Publiczność zobaczyć będzie mogła trud żołnierzy, zwroty akcji i determinację obydwu stron konfliktu. Zapraszamy na pola czerwonkowskie w niedzielę 8 września od godz. 14:00, kiedy to trwać będzie tam Piknik Historyczny VII Wieków Historii poświęcony Bitwie nad Bzurą 1939 r. Rekonstrukcja walk rozpocznie się o godz. 17.30. 

A A A
16.08.2019
godz.10:29
 
kontakt